O spoločnosti

Slovenská pneumologická a ftizeologická spoločnosť je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), členom Fóra Európskych respirologických společností (FERS). SPFS má v súčasnosti 440 členov, jej cieľom je vytvárať podmienky pre rozvoj odboru pneumológia a ftizeológia, zvyšovať odborné znalosti jej členov, zaisťovať vzdelávacie programy, ako aj podporovať vedeckovýskumnú činnosť v odbore.

spfs

Právnik radí

Právnik radí

Informovaný súhlas nie je len podpis pacienta – je to proces. Mnohí zdravotníci ho vnímajú ako formalitu, ktorú stačí dať pacientovi podpísať. Odborníci na medicínske právo však zdôrazňujú, že ide o proces, počas ktorého má byť pacient jasne a zrozumiteľne informovaný o výkone, ktorý má podstúpiť – vrátane jeho prínosov aj rizík. Ak tento proces zvládnete správne, chránite nielen pacienta, ale aj seba. Môžete mať pocit, že ide o zbytočnú záťaž, najmä pri bežných úkonoch ako je odber krvi – no aj pri zdanlivo rutinných výkonoch sa môžu vyskytnúť komplikácie.

Viac sa dočítate tu.

Telemedicína, ktorá sa od 1. januára 2025 stala súčasťou legislatívy, predstavuje významný krok vpred v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Jej hlavným cieľom je umožniť konzultácie medzi pacientom a zdravotníckym pracovníkom na diaľku – prostredníctvom telekonzultácií alebo videohovorov. Tento moderný spôsob komunikácie sa tak nielenže dostal do zákonov, ale stal sa aj hlavnou témou webinára mediPRÁVNIK. Pozývame vás k bezplatnému sledovaniu jeho záznamu.

Viac sa dočítate tu.

Elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, tzv. eDohody, sú od 1. marca 2025 povinné. Pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti to znamená, že papier a pero pri uzatváraní týchto dohôd nahrádza informačný systém a občiansky preukaz pacienta. Koho sa táto zmena týka? Čo si treba skontrolovať? Odpovede na tieto aj ďalšie otázky sa dozviete v ďalšej epizóde podcastu mediPRÁVNIK.

Viac sa dočítate tu.

V súčasnosti si už málokto dokáže predstaviť, že by sme nemuseli tráviť hodiny v čakárňach u lekára. Vďaka pokročilým technológiám sa však tento nepredstaviteľný scenár môže stať realitou. Telemedicína, ktorá spája lekárov a pacientov na diaľku, už dnes umožňuje prístup k starostlivosti rýchlo, jednoducho a efektívne. Novela zákona o zdravotnej starostlivosti (zákon č. 576/2004 Z.z.), ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2025, sa telemedicína stála plnohodnotnou súčasťou zdravotnej starostlivosti. Poďme sa pozrieť na to, čo novela zákona prináša a aký vplyv môže mať na slovenský zdravotný systém.

Viac sa dočítate tu.

Zdravotná dokumentácia obsahuje dôležité informácie o zdravotnom stave pacienta a poskytovanej starostlivosti, no nevlastní ju ani pacient, ani lekár. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti (z. č. 576/2004 Z.z.) nie je predmetom vlastníckeho práva, ale poskytovateľ má povinnosť ju uchovávať a chrániť. V zákonom stanovených prípadoch je potrebné, aby bola zdravotná dokumentácia odovzdaná lekárovi samosprávneho kraja. Nedávne legislatívne zmeny však umožňujú už aj priame odovzdanie dokumentácie medzi poskytovateľmi za asistencie samosprávneho kraja. Kedy a za akých podmienok je to možné? Poďme sa spolu na to pozrieť.

Viac sa dočítate tu.

Od 1. januára 2025 bol do zákona o poskytovateľoch zavedený nový pojem – verejná optimálna sieť, ktorá zabezpečuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti v potrebnom rozsahu. Verejne dostupnými ambulanciami sú tie, ktoré spĺňajú zákonné podmienky, pričom výnimky platia napríklad pre ambulancie, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť väzneným osobám či príslušníkom vybraných ozbrojených zložiek. Ktoré ambulancie je možné označiť za verejne dostupné? Je potrebné verejnú dostupnosť ambulancie nahlasovať?

Viac sa dočítate tu.

Zdravotníci, ktorí plánujú absolvovať rezidentské štúdium, opäť dostávajú možnosť vzdelávať sa nielen v nemocniciach, ale aj v ambulanciách všeobecných lekárov a špecialistov. Tento krok umožňuje novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Ide o zmenu, ktorá prináša rezidentom väčšiu flexibilitu vo výbere pracoviska, a zároveň podporuje zapojenie ambulantného sektora do vzdelávacieho procesu.

Viac sa dočítate tu.

Pacient so strelnou zbraňou v čakárni alebo ambulancii môže prirodzene vyvolať obavy o bezpečnosť ostatných pacientov aj zdravotníckeho personálu. Keďže držiteľ zbrojného preukazu má právo nosiť zbraň so sebou, ide o situáciu, s ktorou sa lekári môžu vo svojej praxi stretnúť. Ak lekár vie, že pacient má pri sebe zbraň, ako by mal v takejto situácii postupovať? Má právo požiadať pacienta, aby zbraň odložil, a ak áno, na aké právne predpisy sa môže odvolať? Vypočujte si podcast od odborníkov na medicínske právo.

Viac sa dočítate tu.

Dňa 11. decembra 2024 bola prijatá zásadná novela zasahujúca do právnej úpravy niektorých zákonov, ovplyvňujúc fungovanie zdravotníckeho sektora, najmä v súvislosti so zabezpečením dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Táto novela zavádza nové právne inštitúty, povinnosti a sankcie, ktoré majú zásadný dopad na zdravotníckych pracovníkov. Prinášame prehľad kľúčových zmien a ich dôsledkov.

Viac sa dočítate tu.

Predpisovanie liekov je regulované viacerými striktnými pravidlami a v niektorých prípadoch to vie byť poriadna alchýmia. Pre správne predpísanie liekov je rozhodujúcim aspektom korektné vypísanie lekárske predpisu/preskripčného záznamu. Zákon o liekoch presne stanovuje údaje, ktoré musia byť obsahom predpisu. Veľmi dôležitým údajom je diagnóza pacienta. Uvedenie diagnózy v lekárskom predpise je jeho súčasťou bez ohľadu na to, či sú lieky predpisované genericky alebo nie. Práve v prípadoch generického predpisovanie liekov vystupuje dôležitosť uvedenia diagnózy na recept do popredia.

Viac sa dočítate tu.

Predpísané lieky, zdravotnícke pomôcky alebo dietetické potraviny si môže pacient vybrať v akejkoľvek lekárni alebo výdajni. Rozhodnutie je na ňom. Môže sa však stať, že mu lekár odporučí, do ktorej lekárne by mal ísť, keďže od nej má, ale i nemusí mať, províziu. Viac o téme odporúčania výberu lekárne sa dozviete v podcaste mediPRÁVNIK.

Viac sa dočítate tu.

Strana 1 z 4